# Sailfish OS Sony Xperia 10 III -kännykkään

**URL:** https://discourse.hacklab.fi/t/sailfish-os-sony-xperia-10-iii-kannykkaan/1427
**Category:** Projektit
**Created:** [May 5, 2025, 11:49am UTC](https://discourse.hacklab.fi/t/sailfish-os-sony-xperia-10-iii-kannykkaan/1427 "2025-05-05T11:49:25Z")
**Posts on this page:** 3
**Page:** 1

<div class="post-metadata">

### Author: ![Zouppen](https://discourse.hacklab.fi/user_avatar/discourse.hacklab.fi/zouppen/32/948_2.png) [@Zouppen](https://discourse.hacklab.fi/u/Zouppen)
#### Post date: [May 5, 2025, 11:49am UTC](https://discourse.hacklab.fi/t/sailfish-os-sony-xperia-10-iii-kannykkaan/1427/1 "2025-05-05T11:49:25Z")

</div>

Siellä lepää:

 ![Screenshot_20250505_142603_001](https://discourse.hacklab.fi/uploads/default/original/2X/c/c6607aeb0404d1d5ebae2a32bdb0d4c10bbdb493.jpeg)

Ennen asennusta hyvä muistaa:

- Varmuuskopioi tekstiviestit ja puhelut
- Varmuuskopioi kuvat (ellei jo pilvessä)
- Siirrä kriittiset sovellukset, kuten HSL-lippu ja pankkisovellukset väliaikaisesti toiseen laitteeseen
- Google Authenticatorin koodit ja muu sovellusten lokaali data talteen

Noudattettu tätä asennusohjetta: [How to install Sailfish X on Xperia™ 10 III on Linux - The Privacy Respecting European OS and AI Solution Provider](https://jolla.com/how-to-install-sailfish-x-on-xperia-10-iii-on-linux/) (tällä spesifillä laitteella, katso oman puhelimesi asennusohjeet)

Kootut bugitukset:

- Ohjeiden vaihessa 7 (Unlock the bootloader) `fastboot` jää odottamaan mutta toimii oikeasti. Johto vaan irti ja boottia niin lähtee laitteen tyhjennys käyntiin.
- Googlen palveluihin kirjautuminen ei toimi suojausavaimella (Yubikey) vaan piti käyttää toista Android-laitetta että sai prosessin alkuun. Varakoodi olisi ollut toinen vaihtoehto. (U2F-systeemin laitekoodi on pelkästään nollaa eli siinä on jotakin tukea mutta ei osaa kunnolla.)
- OP-mobiilissa juuri nyt olevan bugin vuoksi piti käydä komentoriviltä rassaamassa. OP:lla tulee laitteeseen liittyvä varoitus käynnistyessä, mutta pystyy kirjautumaan. Ohjeet: [Finnish OP-Mobiili - #22 by lrontu - Bug Reports - Sailfish OS Forum](https://forum.sailfishos.org/t/finnish-op-mobiili/22010/22)
- HSL-sovelluksessa kausilippu vaatii vahvan tunnistautumisen ja se pysähtyi “Osoitetta ei ymmärretty”-virheeseen. Se ehti kuitenkin tunnistautua ja sovelluksen uudelleenkäynnistyksen jälkeen lippu näkyy oikein.
- SailOTP (Google Authenticatorin korvike) ei tue Googlen käyttämää varmuuskopiota vaan se pitää muuntaa käsin tällä: [GitHub - dim13/otpauth: Google Authenticator migration decoder](https://github.com/dim13/otpauth)
- S-Pankki, Prime Video ja Immich toimivat suoraan
- KDE Connectin korvaava softa Sailfish Connect täytyi asentaa komentoriviltä rpm-pakettina, kun sitä ei ole (vielä) sovelluskaupassa.

Tehtävissä, mutta ei ehkä omalle mutsille.

---

<div class="post-metadata">

### Author: ![Zouppen](https://discourse.hacklab.fi/user_avatar/discourse.hacklab.fi/zouppen/32/948_2.png) [@Zouppen](https://discourse.hacklab.fi/u/Zouppen)
#### Post date: [May 5, 2025, 4:57pm UTC](https://discourse.hacklab.fi/t/sailfish-os-sony-xperia-10-iii-kannykkaan/1427/2 "2025-05-05T16:57:50Z")

</div>

Ensimmäisen illan havaintoja:

- Kännykkää ei voi ladata teholaturilla (USB PD) vaan se päästää plim-ääniä eikä ota sähköä vastaan. Hidas lataus vanhalla USB-laturilla toimii.
- Immich (Android-sovellus asennettuna F-droidista) ei synkkaa kuvia taustalla vaan sovellus pitää avata, jolloin vasta synkkaus tapahtuu.
- Helsingin Sanomat -sovellus (Android, asennettuna Aurorasta) ei toimi ollenkaan (uutiset välähtävät ruudulla ja sitten kaatuu).
- Natiivi sähköpostiohjelma 90-luvulta, ei osaa säikeitä GMailin tapaan.
- Sähköpostinotifikaatiota ei ilmeisesti saa pois päältä, voi vain kytkeä sähköpostin synkkauksen pois päältä, niin ei hälytä jokaisesta viestistä.

Uskoa koetellaan.

---

<div class="post-metadata">

### Author: ![Zouppen](https://discourse.hacklab.fi/user_avatar/discourse.hacklab.fi/zouppen/32/948_2.png) [@Zouppen](https://discourse.hacklab.fi/u/Zouppen)
#### Post date: [May 6, 2025, 11:48am UTC](https://discourse.hacklab.fi/t/sailfish-os-sony-xperia-10-iii-kannykkaan/1427/3 "2025-05-06T11:48:45Z")

</div>

Uusimmat juonenpaljastukset:

- Pääsin eroon natiivista sähköpostiohjelmasta ja korvasin sen Aurorasta asentamallani ihan normaalilla GMaililla (Android-versio siis)
- GMailia varten piti asentaa microG, onnistui näillä ohjeilla [Installing microG on Sailfish OS - General - Sailfish OS Forum](https://forum.sailfishos.org/t/installing-microg-on-sailfish-os/14375)
- microG ratkaisi samalla ongelman liittyen Helsingin Sanomien toimintaan ja turha varoitus Osuuspankin sovelluksen yhteydessä myös lähti pois.
- Sain @cos :lta vinkin, että kannattaa asentaa myös Android-puolelle selain, joten asensin Fennecin F-droidista. Monet selainkirjautumisasiat toimivat nyt luotettavammin.
- Toimivan microG:n innoittamana asensin myös Google Mapsin. Toimii, mutta Googlen sijainninjako ei lähtenyt toimimaan. Ideoita otetaan vastaan hyvästä sijainninjaosta perheenjäsenien välillä.

Lopputulos: Mitä vähemmän Sailfishin natiiveja sovelluksia käytössä ja mitä enemmän Android-sovelluksia, sitä käytettävämpi ja vakaampi Sailfish on.

Loppukevennys: Vasemmalla Google Maps ja oikealla Jolla-kaupasta asennettu natiivi karttasovellus OSM Scout. Kumpaa karttaa sinä katsoisit mieluummin?

 ![kuva](https://discourse.hacklab.fi/uploads/default/original/2X/4/4a7acc61af8b0593628bf53fdbae6a409804a754.jpeg)
